Nazwa Chianti znana jest każdemu miłośnikowi wina. Choć nazwa odnosi się do najważniejszego winiarskiego okręgu w Toskanii, zwyczajowo nazywa się powstające w tamtym regionie wina. Dawniej Chianti rozciągało się na malowniczych wzgórzach między stolicą regionu Florencją a Sieną. Obecnie apelacja Chianti pozwala na robienie wina w sporej części Toskanii.
Charakterystyka szczepu Sangiovese
Chianti to najlepsze wcielenie czerwonego szczepu Sangiovese, który choć chętnie uprawiany jest w innych częściach Włoch, nigdzie nie daje tak wspaniałych efektów, jak w Toskanii. Szczep ten posiada naturalną wysoką kwasowość, dlatego zwykle Sangiovese miesza się innymi odmianami, w celu jego zmiękczenia. Od 1996 roku prawo apelacyjne zezwala na 20% udział szczepów, zarówno lokalnych; Acnaiolo Ciliegiolo czy Malvasia nera, jak i międzynarodowych; Cabernet sauvignon czy Merlot. Ambitniejsi winiarze decydują się na zrobienie wina w 100% z Sangiovese, ale są to niezwykle rzadkie i zwykle bardzo drogie butelki.
Dwa podejścia do leżakowania Chianti
W Toskanii od wielu lat istnieje ostry spór dotyczących podejścia wobec leżakowania Chianti. Tradycjonaliści używają do starzenia dużych dębowych beczek, nierzadko o pojemności kilku lub nawet kilkunastu litrów, tak zwanych botti. Wina te mają jasną barwę, wysoką kwasowość i wyrazisty garbnik. Należy je otwierać najwcześniej po 4-5 latach. Szkoła nowoczesna- jej zwolennicy zwą się modernistami, opiera się na nowych beczkach, tak zwanych barrique o pojemności 225 litrów. Leżakowane w nich wina są ciemniejsze, bardziej skoncentrowane i mają świetny owoc. Moderniści zdecydowanie chętniej sięgają po domieszkę odmian międzynarodowych. W ostatnich latach widać coraz częstsze przenikanie się tych dwóch nurtów. Nadają się do picia już po 2-3 latach.
Chianti jako Doskonałe Towarzystwo dla Potraw
Chianti to prawdziwy rarytas dla miłośników dobrego win i smacznej kuchni opartej na lokalnych produktach. Doskonale pasuje do mięsnych toskańskich specjałów, jak dziczyzna lub wieprzowina w sosie bolognese. Chianti sprawdzi się również przy polskich potrawach; schab, wołowa pieczeń, kiełbaski, pasztety czy dziczyzna.
W sklepie Winostyl można kupić Chianti w butelce- wersja klasyczna i riserva oraz w trzy lub pięcio litrowych kartonach. Wina w Bag in Box nie mają prawa do apelacji Chianti, dlatego oznaczane są, jako wina regionalne IGT Rosso Toscano.
Enoteca di Vinci: Wina z Toskanii z Historią i Elegancją
Enoteca di Vinci powstała w 1961 jako roku spółdzielnia zrzeszająca kilkadziesiąt gospodarstw, która przyjęła nazwę swojego sławnego rodaka urodzonego w centrum Toskanii, okręgu Vinci. Na niespełna 300 hektarach uprawianych jest kilkanaście odmian, takich jak Sangiovese, Vermentino, Trebbiano czy Merlot. Roczna produkcja, to ponad 5 milionów butelek, z których ponad połowa trafia na eksport, nie tylko do pozostałych krajów Unii Europejskiej, ale także za ocean do Ameryki oraz Azji. Winiarnia od lat tworzy wina dla dwóch znanych włoskich marek: Lorenzo Melani oraz Renato Mazoni. Dla miłośników wina sporą atrakcją jest możliwość wynajęcia pokoju lub apartamentu w Casale di Valle, średniowiecznej rezydencji otoczonej malowniczo położonymi winnicami.
Wina w butelce 0.75l
https://winostyl.pl/pl/p/Chianti-DOCG-Lorenzo-Melani-czerwone-wytrawne-2021.-0%2C75-L-/545
https://winostyl.pl/pl/p/Chianti-Riserva-DOCG-Renato-Masoni-czerwone-wytrawne-2016.-0%2C75-L/544
Wina w trzy lub pięciu litrowym Bag in Box
https://winostyl.pl/pl/p/Rosso-Toscano-IGT-czerwone-wytrawne-Chianti-2021.-poj.-3L/543