Serwis przeznaczony jest dla osób pełnoletnich

Czy masz ukończone 18 lat
i oświadczasz, że jesteś pełnoletni?
TAK NIE
Opcje przeglądania
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Gruzja to najstarszy region winiarski świata, którego historia sięga tysięcy lat p.n.e. Tak wieloletnie tradycje to jeden z powodów, dla których nie jest łatwo przejść obok gruzińskich win obojętnie. Co więcej, do tej pory zachowano starożytną metodę produkowania wina w kwewri, a kultura picia wina przetrwała setki lat i jest kultywowana do dziś. Winostyl to wyjątkowy sklep z winem gruzińskim ze starannie wyselekcjonowanym wyborem trunków. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

Gruzińskie wino i kultura picia tego wyjątkowego trunku

Kultura picia wina gruzińskiego to przede wszystkim toasty. Dobre wino gruzińskie oraz najdłuższe przemowy to elementy, z których dziś jest znany ten region na całym świecie. Toasty gruzińskie mogą trwać nawet po kilka minut, a za porządek i przebieg uczty odpowiada gospodarz lub znamienita osoba w grupie, którą nazywa się tamadą. Co więcej, nie wypada sięgać po kieliszek wypełniony gruzińskim winem samodzielnie, a winem delektować się należy jedynie na komendę tamady. Wybierając wina z Gruzji z naszej oferty, możesz odtworzyć gruzińską tradycję i przygotować niesamowitą ucztę z toastami we własnym domu.

Dobre wino gruzińskie - najsłynniejsze szczepy

W Gruzji znajduje się nawet do 500 odmian winorośli, choć wina w celach komercyjnych wykonuje się z mniej niż 40. Dwa najsłynniejsze i najważniejsze szczepy, z których powstają wina gruzińskie to rkatsiteli i saperavi. Pierwszy szczep to winogrona białe, które obecnie zajmują trzecie miejsce na świecie pod względem powierzchni uprawy. Jeżeli wybierasz wino białe gruzińskie, to z wielkim prawdopodobieństwem będzie ono właśnie wyprodukowane z tego szczepu. Co więcej, rkatsiteli stosowane jest również do wyrobu charakterystycznych win wzmacnianych i nietypowych win lodowych. Saperavi to odmiana czerwonych winogron i z języka gruzińskiego oznacza kolor lub barwnik. Jest to główny szczep w produkcji czerwonych win z Gruzji. Warto wymienić także biały szczep mtsvane, który często jest mieszany z rkatsiteli, by nadać całości bardziej owocowego smaku.

Wino z Gruzji - najpopularniejsze regiony

Gruzja to pięć głównych obszarów winiarskich z wieloma mikroregionami (apelacjami). Najważniejszym i największym regionem, w którym powstaje gruzińskie wino, jest Kachetia. Na tym obszarze znajduje się ponad ¾ wszystkich upraw winogron w całym kraju. Jest to region położony na wschód od Tbilisi, w którym wyróżniono 14 apelacji. Z wina musującego atenuri znana jest Kartlia i słynna apelacja Ateni. Białe wina gruzińskie wytrawne pochodzą m.in. z Imeretii i apelacji Sviri. Dużym prestiżem wyróżnia się region Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia, gdzie ze względu na strome zbocza winogrona uprawiane są wyłącznie ręcznie. W naszej szerokiej ofercie znaleźć można m.in. wina Kindzmarauli (wytwarzane z winogron gatunku Saperavi uprawianych w rejonie Kachetia), Pirosmani oraz Mukuzani, które uważane jest za najlepsze gruzińskie wino wytrawne z winogron Saperavi. Jeżeli interesuje Cię wyjątkowe, pełne smaku i aromatu wino z Gruzji to serdecznie zapraszamy do zakupów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl