Serwis przeznaczony jest dla osób pełnoletnich

Czy masz ukończone 18 lat
i oświadczasz, że jesteś pełnoletni?
TAK NIE
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

WIELKIE WINA SŁODKIE

0
WIELKIE WINA SŁODKIE

W Polsce, jak również w pozostałych krajach Europy Środkowej, na etykietach win najczęściej można odnaleźć informację o jego wytrawności lub słodkości. Inaczej to wygląda w państwach Europy Zachodniej, gdzie rzadko kiedy pojawia się oznaczenie typu dry, secco lub sec. Szczególnie we Francji i Włoszech trzeba być dość dobrze obeznanym w ich winach, żeby od razu po wzięciu danej butelki do ręki, wiedzieć jaki ma ono stopień wytrawności. Prawie zawsze jeśli na etykiecie brakuje nazwy sweet, dolce czy doux, możemy być pewnym, iż jest ono wytrawne bądź delikatnie wytrawne. Jeden z najbardziej przejrzystych systemów, jeśli chodzi o zawartość cukru, wypracowali Niemcy i Austriacy. W literaturze angielskojęzycznej istnieją dwa określenia na rozróżnienia słodkości wina; dry dla wina wytrawnego i off-dry dla wszystkich pozostałych. Kupując wino z naszym kraju zazwyczaj polski importer określa jego wytrawność na kontretykiecie. Nieco gorzej ma się sytuacja, kiedy jesteśmy na przykład na wakacjach i chcemy kupić lokalne wino, na etykiecie którego brak jest informacji o zawartości cukru. W Winotekach można się zwrócić bezpośrednio do sprzedawcy, o co jednak trudno w supermarketach, przez co  trzeba się posiłkować wiedzą z Internetu.

Ponieważ na półkach sklepu Winostyl można odnaleźć sporo codziennych win półskodkich oraz wykwintnych win słodkich, zarówno w butelkach jak i kartonowych Bag in Box, postaramy się przybliżyć fascynujący świat słodkich win poprzez krótkie informacje oraz odpowiednie rekomendacje.

Zaczynamy nietypowo, bo od czerwonego likierowego wina z Mołdawii! Pastoral zwany również Kagor to jedno z najsłynniejszych win ze Wschodniej Europy. Niemal czarna barwa, mocno dojrzały owoc oraz dość wysoki alkohol sprawiał, że w średniowieczu szybko zyskało ono uznanie wiernych i stało się liturgicznym winem prawosławia. Jego tradycja łączy się z winami z francuskiego regionu Cahors, które zasmakowały rosyjskim Carom, zwłaszcza Piotrowi I. Kiedy zaczęły się problemy z jego dostarczaniem podczas rewolucji francuskiej, zaczęto wytwarzać jego odpowiednik w basenie Morza Czarnego, głównie w okolicach Krymu. Obecnie Pastoral powstaje na Ukrainie, w Mołdawii, Bułgarii czy Rumunii.

https://winostyl.pl/pl/p/Pastoral-Alianta-slodkie-2021.-0%2C75l/145

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl