Serwis przeznaczony jest dla osób pełnoletnich

Czy masz ukończone 18 lat
i oświadczasz, że jesteś pełnoletni?
TAK NIE
wine outlet
NERO DI TROIA IGP SERBAR WYTRAWNE 2021. 0,75L
NERO DI TROIA IGP SERBAR WYTRAWNE 2021. 0,75L
39,00 zł 32,00 zł
szt.
FALANGHINA IGP WYTRAWNE  2022. 0,75L
FALANGHINA IGP WYTRAWNE 2022. 0,75L
36,00 zł 29,00 zł
szt.
CAII DE LA LETEA Aligoté wytrawne 2023. 0,75L
CAII DE LA LETEA Aligoté wytrawne 2023. 0,75L
39,00 zł 32,00 zł
szt.
Zweigelt Himmelweit wytrawne 2022. 0,75L
Zweigelt Himmelweit wytrawne 2022. 0,75L
56,00 zł 43,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Prawdziwe perły z Dunaju

0
Prawdziwe perły z Dunaju

Rumunia, choć pod względem produkcji w Europie zajmuje wysokie piąte miejsce, w Polsce jest wyjątkowo słabo reprezentowana. Owszem, zdarzają się - głównie w marketach - pojedyncze butelki, ale generalnie ciężko jest kupić nad Wisłą wino z tego kraju. Wielu z nas zachwyca się winami z Gruzji, Węgier, Macedonii czy Chorwacji, jakby zupełnie nie zauważając olbrzymiego potencjału, jaki można znaleźć u ujścia Dunaju do Morza Czarnego. To właśnie tam powstają najlepsze rumuńskie wina, które śmiało mogą konkurować z butelkami z sąsiednich krajów, nad którymi mają, jakże ważną, zwłaszcza w czasach szalejącej inflacji, przewagę. Przeciętna cena wina z Rumunii należy do jednych z najtańszych z tej części Europy, nie wspominając o krajach zachodnich, gdzie coraz częściej kosztują one niemały majątek. Specjalnie dla klientów sklepu Winostyl sprowadziliśmy wina-  w trzy-litrowych kartonach oraz szklanych butelkach, które idealnie pokazują, iż również w Rumunii da się zrobić wina sporej klasy, w cenie dostępnej dla zwykłego śmiertelnika.

Viticola Sarica Niculiţel to najstarsza winiarnia w historycznej krainie Dobrogea, przy ujściu Dunaju do Morza Czarnego. W okolicy panują doskonałe warunki do uprawy winorośli; mnóstwo słonecznych dni, bliskość zbiorników wodnych, gleba pełna minerałów i morskich skamielin oraz delikatne pofałdowanie terenu. Na 700 hektarach rośnie przede wszystkim najważniejsza rumuńska odmiana Fetesca występująca w trzech klonach; Feteasca Alba, Feteasca Regala oraz Feteasca Neagra. Pozostałe miejsce zajmują szczepy międzynarodowe, jak Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Syrah czy Pinot Noir. Na pobliskich stepach wypasane są konie, które stanowią pasję właścicieli, a ich wizerunki trafiły na etykiety win.

Aligoté 2022 - niezwykle świeży i subtelny nos z nutą głogu, cytrusów i krzemu. Delikatna cytrynowa kwasowość na podniebieniu, z posmakiem gruszki na finiszu. Przyjemne w odbiorze, świetnie gastronomiczne wino, pasujące zarówno do ryby, owoców morza, tarty cytrynowej czy słonych serów. Aligoté to odmiana pochodząca z francuskiej Burgundii. Trudna i kapryśna w uprawie, w odpowiednich rękach potrafi dać mocno orzeźwiające wina ze świetnym, czystym owocem.

Rosé 2022 -  w zapachu pojawia się sporo nut warzywnych, które szybko zamieniają się w świeży aromat kwiatów (fiołek) i egzotycznych owoców. Dość mocna budowa, świetna kwasowość oraz czysta, długa końcówka z ziołową goryczką i odrobiną minerałów. Poważne różowe wino, które dobrze schłodzone przyda się na aperitif lub do lekkich grillowanych potraw. Polecane do tradycyjnej rumuńskiej zupy, Ciorbă de burtă.

Quintesence 2021-2022- lekko wytrawne wino powstałe ze zmieszania dwóch roczników; 2002 i 2021.Intensywny kwiatowy aromat, wzbogacony odrobiną czarnego pieprzu i wędzonej śliwki. Delikatne i zrównoważone na podniebieniu, z zaznaczoną malinową słodyczą i aksamitnymi taninami. Delikatnie schłodzone będzie idealnym kompanem do mięsa lub warzyw z grilla.

 

Cabernet Sauvignon 2018 - aromat zdominowany przez konfiturę z ciemnych owoców. Można również wyczuć nutę wędzonej papryki, czarnej oliwki i pudełka po cygarach. Przyjemne, świetnie owocowe w ustach, z posmakiem deserowej czekolady i szczyptą chilli. Leżakowane przez dwa lata w dębowych beczkach. Konieczne przelanie do karafki przed podaniem. Doskonale pasuje do jagnięciny lu wołowiny oraz serów pleśniowych i dojrzewających wędlin.

Feteasca Neagra 2021 - subtelne aromaty świeżych czerwonych owoców mieszają przeplatają się z zapachem leśnego runa, orientalnych przypraw i ogrodowej mięty. Smukłe, lekkie i dynamiczne, z zadziornym posmakiem suszonej żurawiny oraz wędzonej papryki. Nieoczywiste i mocno oryginalne wino, które po napowietrzeniu w karafce najlepiej podać do mięsnych szaszłyków, dzikiego ptactwa lub oscypka z żurawiną.

Ephipanie reserva 2019 - głęboka, rubinowa barwa. Początkowo bukiet jest zdecydowanie beczkowy; cynamon, skórka pieczonego chleba, garbowanej skóry, goździków, świeżo palonej kawy. Po napowietrzeniu pojawia się dojrzały owoc; śliwka, czarna porzeczka, jeżyna. Pełne, aksamitne, nisko kwasowe, z delikatną waniliową słodyczą i nutą wędzonej śliwki. Niezwykle ambitna butelka, doskonały dowód, iż nad Dunajem mogą powstawać wielkie wina, zdolne do długoletniego leżakowania! Starzone przez dwa lata w nowych beczkach dębowych. Po napowietrzeniu w karafce podawać do dziczyzny, kaczki lub gęsi z owocami albo dobrze przysmażonego steka. Fetească Neagră to rdzenna rumuńska odmiana, która uchodzi za perłę naddunajskiego winiarstwa.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl