Choć Gruzja to niewielki kraj położony na pograniczu Europy i Azji, może się poszczycić ogromnymi winiarskimi tradycjami. Dzięki bliskości Morza Czarnego oraz Kaukazu Gruzja posiada doskonale warunki do uprawy winorośli. Polacy nie tylko chętnie wybierają odwiedzają ten kraj- ach, ta słynna "gruzińska gościnność"! - ale także chętnie sięgają po ich wina. Dla Gruzji nasz kraj jest jednym z najważniejszych rynków. Trudno się temu dziwić, skoro ich wina są nie tylko przyjemne i łatwe w obiorze, pasują do większości potraw polskiej kuchni, to jeszcze kosztują sporo mniej niż podobne jakościowo butelki z Europy Zachodniej czy Nowego Świata. Miło nam poinformować, że na półki sklepu Winostyl zawitała seria sześciu win; dwa białe i cztery czerwone, ze regionu Kachetia we wschodniej Gruzji.
Winiarnia Mtevino mieści się w wiosce Khashmi w regionie Kakheti. Na 20 hektarach rosną endemiczne wyłącznie gruzińskie odmiany. Od 2018 roku powstaje tam 10 rodzajów wina białe i czerwonego, z czego część dojrzewa w tradycyjnych glinianych amforach, tak zwanych Qvevri.
Wytrawne Rkatsiteli 2019 - autochtoniczna gruzińska odmiana Rkatsiteli odpowiada za intrygujący bukiet pełen nut polnych kwiatów, dojrzałych owoców, trawy cytrynowej i szczypty miodu akacjowego. Eleganckie i krągłe na podniebieniu, z delikatną ostrością białego pieprzu złamaną cytrusową słodyczą. Dobrze schłodzone najlepiej podać do owoców morza (pieczone kraby i krewetki), smażonego drobiu z grillowanymi warzywami, słodkowodnej ryby czy dojrzewających krowich serów. Rkatsiteli to najważniejsza biała odmiana w Gruzji. Jej nazwa pochodzi od czerwono zabawionych młodych pędów.
Półsłodkie Alazani Valley 2019 -bukiet pełen jest dojrzałego owocu w postaci jabłka, gruszki i śliwka. Całość uzupełniają nuty cynamonu, miodu i laskowych orzechów. Usta lekko kremowe, mocno pijalne, z cytrusowym wykończeniem. Dobrze schłodzone można podać na aperitif do lekkich deserów. Owoce odmiany Rkatsiteli zbierane są w październiku, aby koncentracja cukru była w nich, jak największa.
Wytrawne Saperavi 2020 - subtelne aromaty świeżych czerwonych owoców mieszają się z zapachem leśnego runa, orientalnych przypraw i lawendy. Lekkie i dynamiczne, z posmakiem suszonej żurawiny i dojrzałeś śliwki skąpanej w alkoholu. Delikatnie schłodzone doskonale pasuje tuńczyka, spaghetti z grzybami czy oscypka z żurawiną. Saperavi to najbardziej znana i najważniejsza czerwona odmiana w Gruzji. Używana zarówno do win wytrawnych, jak i doskonałych słodkości.
Półwytrawne Pirosmani 2021 - subtelny aromat dojrzałych leśnych owoców uzupełniony nutą jałowca, aronii oraz czarnego pieprzu. Usta średniej budowy, soczyste, lekko pikantne na finiszu, z wyczuwalną jeżynową słodyczą. Delikatnie schłodzone idealnie pasuje do kiełbasek z rusztu lub wołowych żeberek.
Półsłodkie Alazani Valley 2020 - nuty egzotycznych owoców świetnie uzupełnia aromat kadzidła i słodkich przypraw. Gładkie, wręcz aksamitne usta pełne są powideł z leśnych owoców, z miodowo-bakaliowym finiszem. Doskonałe do mazurka, pączków z nadzieniem różanym, keksa, czekoladowego brownie, sałatki ze świeżych owoców. Odmiana Saperavi rośnie na wysokości 200-500 metrów nad poziomem morza. Owoce zbierane są w październiku, aby koncentracja cukrów była w nich, jak najwyższa.
Półsłodkie Kindzmarauli 2020 - potęga soczystego owocu; granat, malina, figa mieszają się z aromatem rodzynek i kakao. Finezyjne i ciepłe na podniebieniu, z długim jagodowym finiszem. Można podać na aperitif lub w towarzystwie lekkich deserów, świeżych owoców i dojrzałych serów pleśniowych. Kindzmarauli to historyczna apelacja, w której winnice położone są na świetnie nasłonecznionych stokach Kaukazu. Średnia wysokość między 300-550 metrów oraz ręczne zbiory gwarantują najwyższej klasy słodycz, która jest ceniona na całym świecie.