Prosecco, czyli włoskie wino musujące z regionu Veneto, w ostatnich latach to najczęściej kupowane "bąbelki" w Polsce.W porównaniu do innych win musujących, o francuskim szampanie nie wspominając, ich cena jest niska, nierzadko wręcz okazyjna. Również aromat i smak są znacznie bardziej przystępne; mnóstwo świeżego owocu (cytrusy, jabłko, brzoskwinia, melon), zwykle sporo cukru resztkowego, niska kwasowość i posmak owocowej galaretki.
Prócz najczęściej spotykanego Prosecco wyróżnia się także wersje Frizzante i Spumante, które różnią się jedynie stopniem musowania. Największy wpływ na smak ma oznaczenie, bowiem określenie "extra dry", inaczej niż przy winach spokojnych, oznacza Prosecco półwytrawne, zaś "brut" to wino wytrawne.
W odróżnieniu od Szampana czy hiszpańskiej Cavy, Prosecco przechodzi wtórną fermentację nie w butelce, a w cementowych zbiornikach i dopiero potem pod ciśnieniem jest rozlewane do butelek. Metoda ta nazywana Charmata lub po prostu Prosecco, jest znacznie tańsza niż "metoda tradycyjna czyli szampańska", co ma wielki wpływ na cenę samego wina.
Prosecco powstaje z odmiany Glera zwanej często Prosecco. Różowa wersja powstaje ze zmieszania białego Glera z czerwonym Raboso. Prosecco należy pić młode, jedynie butelki od najlepszych producentów są w stanie poleżeć kilka lat.
Mocno schłodzone, do 6-8 stopni, najlepiej podać na aperitif lub owoców morza, morskiej ryby, sushi. Wersje etra-dry (półwytrawne) świetnie się komponuje z szynką z melonem, świeżych owoców i lekkich deserów.