Wina białe powstają z białych odmian winogron, z których najpopularniejsze to chardonnay, riesling, sauvignon blanc, gewurztraminer, pinot gris/grigio, airen, muscat. Można też spotkać wina białe otrzymywane ze szczepów czerwonych. Wynika to z faktu, że barwniki w ciemnych jagodach skupione są w ich skórkach, stąd, jeśli szybko wycisnąć moszcz, jego kolor będzie biały, podobnie jak powstałe z niego wino. Niemniej takie wyroby stanowią margines produkcji.
Regiony słynące z białych win
Regiony słynące z doskonałych win białych znajdują się przeważnie w chłodniejszej strefie klimatycznej. W Europie najciekawsze francuskie wina białe pochodzą z Burgundii, Doliny Loary, Bordeaux, Alzacji i Szampanii. Niemcy słyną z odmian riesling, gewurztraminer, Müller Thurgau z Palatynatu, Mozeli, Hesji, Badenii, Wirtembergii. Ostatnio niezwykle modne są białe wina ze Słowenii z lokalnego szczepem rebula. W ofercie z Europy Środkowej znajdują się też białe wina z Polski, szczególnie odnoszący sukcesy solaris. Od wieków znanym producentem win białych są Węgry szczególnie Tokaj z popularnymi słodkimi winami botrytyzowanymi.
Białe wina z Nowego Świata odnoszą również wielkie sukcesy. Od lat utytułowane są nowozelandzkie sauvignon blanc a ostatnio pinot gris. Sąsiednia Tasmania i południowa Australia ma ogromne uprawy chardonnay i produkuje świetne rieslingi. Chardonnay doskonale udaje się też w Kalifornii. Argentyna słynie z aromatycznych torrontes.
Sława win białych z północy nie oznacza, że nie da się ich robić w klimacie śródziemnomorskim. Przeciwnie takie kraje jak Włochy, Hiszpania, Afryka Południowa czy Izrael mogą pochwalić się wieloma znakomitymi winami białymi.
Jakie właściwości zdrowotne ma białe wino?
Białe wino, z uwagi na wysoką kwasowość, pomaga trawieniu potraw z ryb i owoców morza, natomiast czerwone wino intensyfikuje trawienie tłustych potraw z mięsa. Zawarte w winie substancje niwelują szkodliwe bakterie z układu pokarmowego. Zbawienne działanie wina na trawienie spowodowane jest głównie tym, że pite podczas posiłku wino pobudza do intensywnej pracy gruczoły trawienne. Wino wspomaga też funkcje trawienne kwasu żołądkowego, stymuluje perystaltykę jelit. Wino sprawia też, że rozmaite składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały są łatwiej wchłaniane przez organizm. Apetyt ulega pobudzeniu, a wrażenia smakowe, pogłębieniu.
Wiele ludzi zwraca uwagę tylko na korzyści oferowane przez czerwone wina, zapominając o jego kuzynie – winie białym. Chociaż nie oferuje tak wielu korzyści, jak wina czerwone, również zasługuje na wyróżnienie.
Badania naukowe wykazały, że białe wino o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy chroni kobiety przed rakiem piersi. Wykazano również, że wino białe hamuje powstawanie komórek rakowych w organizmie.
Jeśli obawiasz się kaca po wypiciu kilku lampek wina, możesz o tym zapomnieć. Białe wino zawiera mniej substancji, które wywołują kaca, dzięki czemu rano nie będziemy mieć problemu z bolącą głową, nawet po hucznej zabawie.
Przeciwutleniacze zawarte w białym winie pomagają w zwiększeniu wydolności pracy serca i zapobiegają zatorom w tętnicach, tym samym zmniejszając ryzyko chorób serca. Według badań wino białe ma podobne właściwości jak oliwa z oliwek.
Białe wino może mieć wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Równie skutecznie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi, dzięki czemu nasze serce jest o wiele bardziej bezpieczne.
Naukowcy wskazują, że umiarkowane spożywanie białego wina może poprawić wydolność płuc. Dzięki obecności przeciwutleniaczy w białym winie możemy cieszyć się zdrowiem!