Riesling zwany królewską odmianą, od lat kojarzony jest głównie z Niemcami. Trudno się temu dziwić, skoro to właśnie tam powstają jego najlepsze wersje, począwszy od mocno "stalowych i mineralnych" z regionu Nahe czy Palantynatu, po nieco delikatniejsze wersje z Rheingau, po wina z wyraźną słodyczą, z których słyną stromo nachylone stoki nad Mozelą. Riesling to szczep niezwykle elastyczny potrafiący dać wina "wytrawne do szpiku kości", ale również doskonałe słodyczą, nie wspominając o świetnych winach musujących. Poza Niemcami uprawiany jest praktycznie na całym świecie. Również w Polsce można znaleźć producentów, którzy coraz częściej decydują się obsadzać winnicą tą właśnie odmianą.
Choć Austria, jako winiarski kraj kojarzy się głównie z Grüner Veltlinerem, powstające tam Rieslingi należą do światowej czołówki. Ponieważ nie są tak popularne, jak niemieckie, ich cena pozostaje nade przyzwoita. Jednym z takich win jest nowość na półkach Winostyl. Weingut Glatzer to rodzinna winiarnia z z miasteczka Göttlesbrunn położonego w najmłodszym winiarskim regionie w Austrii. Carnuntum to nieco ponad 900 hektarów leżących 30 kilometrów na wschód od Wiednia. Status DAC otrzymał jako 14 apelacja w kraju w 2019 roku. Dzięki chłodnym podmuchom wiatru znad pobliskich Alp i Karpat, świetne rezultaty dają czerwone wina; Zweigelt, Blaufränkisch, Sankt Laurent czy Spätburgunder (Pinot Noir). Założycielem Weingut Glatzer jest Walter, który w 1987 roku zakupił ponad 5 hektarów winnic. Obecnie rodzina dysponuje 15 hektarami, z których powstaje 30 tysięcy butelek. W produkcji która jest nastawiona na ekologię, pomaga mu żona Doris oraz córka Hanna i syn Matthias.
Welschriesling 2020 - ekologiczny "Riesling włoski", który ma złożony, nieco egzotyczny bukiet składający się z nuty dojrzałych cytrusów, białych kwiatów, morskiej bryzy, smużki nafty i skalnej mineralności. Solidne i trwałe w ustach ze sporą ożywczą kwasowością. Długi finisz z intrygującą miodowo-słonawą nutą. Doskonale podkreśli smak słodkowodnej ryby, drobiu z ryżem i świeżymi warzywami czy twardych, słonych serów.