Serwis przeznaczony jest dla osób pełnoletnich

Czy masz ukończone 18 lat
i oświadczasz, że jesteś pełnoletni?
TAK NIE
wine outlet
Carmenère Piave DOC czerwone wytrawne 2021. 0,75l
Carmenère Piave DOC czerwone wytrawne 2021. 0,75l
37,00 zł 32,00 zł
szt.
PRIMITIVO WŁOCHY APULIA CZERWONE WYTRAWNE POJ. 5L
PRIMITIVO WŁOCHY APULIA CZERWONE WYTRAWNE POJ. 5L
129,00 zł 119,00 zł
szt.
#Gruner Veltliner Qualitatswein wytrawne 2022. 1,0L
#Gruner Veltliner Qualitatswein wytrawne 2022. 1,0L
30,00 zł 27,00 zł
szt.
Weissburgunder  (Pinot blanc) Mosel Trocken 2020. 0,75 l
Weissburgunder (Pinot blanc) Mosel Trocken 2020. 0,75 l
43,00 zł 33,00 zł
szt.
FALANGHINA IGP WYTRAWNE  2022. 0,75L
FALANGHINA IGP WYTRAWNE 2022. 0,75L
36,00 zł 29,00 zł
szt.
NERO DI TROIA IGP SERBAR WYTRAWNE 2021. 0,75L
NERO DI TROIA IGP SERBAR WYTRAWNE 2021. 0,75L
39,00 zł 32,00 zł
szt.
Zweigelt Himmelweit wytrawne 2022. 0,75L
Zweigelt Himmelweit wytrawne 2022. 0,75L
56,00 zł 36,00 zł
szt.
Roter Veltliner Himmelweit wytrawne 2021. 0,75L
Roter Veltliner Himmelweit wytrawne 2021. 0,75L
56,00 zł 36,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak otworzyć wino bez korkociągu?

0
Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Wino to jeden z najstarszych i najbardziej cenionych trunków na świecie. Niektóre okazje wymagają od nas otworzenia butelki wina i podzielenia się nim z naszymi gośćmi lub bliskimi. Jednak co zrobić, gdy nie mamy pod ręką korkociągu, który ułatwiłby nam dostęp do tego szlachetnego napoju? Czy istnieją inne sposoby na otwieranie wina bez korkociągu, które są skuteczne i bezpieczne? Okazuje się, że tak. W tym akapicie przedstawimy kilka sprawdzonych metod, które pozwolą cieszyć się winem nawet wtedy, gdy nie mamy korkociągu.

Wepchnij korek do butelki

Najprostszym sposobem na otwieranie wina bez korkociągu, jest wepchnięcie korka do środka. Jest to oczywiście niezgodne ze sztuką kelnerską, jednak na przyjęciach zazwyczaj i tak wypija się całe wino, dlatego też korek w środku nie będzie stanowił przeszkody. Korek można wepchnąć trzonkiem od widelca lub noża — wystarczy pamiętać, że potrzebny jest do tego długi i wytrzymały przedmiot. Należy postawić butelkę na twardym podłożu i przytrzymać ją tak, żeby się nie kołysała. Jedną ręką należy złapać butelkę, a drugą powoli wpychać korek, aż wpadnie do środka. Ta metoda jest szybka i łatwa, ale ma też swoje wady. Po pierwsze, można uszkodzić korek lub butelkę, jeśli użyje się zbyt ostrego lub zbyt grubego przedmiotu. Po drugie, można zmienić smak lub jakość wina, jeśli korek jest zanieczyszczony lub jeśli wpadnie do niego jakiś obcy materiał.

Podgrzej szyjkę butelki

Kolejnym sposobem na otworzenie wina bez korkociągu, jest metoda podgrzewania szyjki butelki przez jakiś czas, do momentu, aż korek wysunie się z butelki pod wpływem ciepła, które może wytworzyć np. palnik kuchenny lub zapalniczka. Jedną ręką należy trzymać butelkę przez ściereczkę, a drugą podgrzewać zapalniczką szyjkę tuż pod korkiem. Ważne, aby butelkę trzymać w taki sposób, by wystrzeliwany korek nie stwarzał zagrożenia dla nas, ani dla osób znajdujących się wokoło. Ta metoda jest skuteczna i efektowna, ale może okazać się bardziej ryzykowna niż pozostałe, ponieważ pod wpływem ciśnienia butelka może pęknąć. Dlatego też, otwierając butelkę za pomocą ognia, należy być bardzo ostrożnym.

Użyj narzędzi do majsterkowania

Jeśli ma się pod ręką narzędzia do majsterkowania, takie jak śrubokręt, nożyczki, klucz, kołek lub wkręt, można spróbować nimi wykręcić korek z butelki. Najpierw należy otworzyć nożyczki tak, żeby ostrza tworzyły kąt prosty. Jedną ręką trzeba trzymać butelkę, a drugą wbijać ostrą końcówkę w korek tak głęboko, jak tylko można. Następnie można zacząć kręcić powoli, wykręcając korek i podważając w taki sposób, aby wysuwał się do góry. Podobnie można otworzyć wino za pomocą noża z wąskim i szpiczastym ostrzem, jednak należy uważać, by się ono nie złamało. Zamiast śrubokrętu czy nożyczek można też użyć klucza. Musi on jednak mieć spiczaste zakończenie, tylko wówczas uda się wbić go w korek. Wkręt lub kołek z hakiem można wkręcić w korek i następnie pociągnąć go za pomocą kombinerek lub młotka. Ta metoda jest dość prosta i wielokrotnie sprawdzona, ale wymaga ostrożności, aby nie uszkodzić korka lub butelki.

Uderz butelką o ścianę

Jeśli nie mamy niczego ostrego ani ciepłego, co mogłoby pomóc w otwarciu wina bez korkociągu, można spróbować metody siłowej. Należy włożyć butelką dnem do buta i uderzać obcasem o ścianę. Gdy już uda się wypchnąć korek, należy złapać go kombinerkami i pociągnąć do góry. Zamiast buta można również użyć grubszej książki w miękkiej okładce, żeby zamortyzować uderzenie szkła o twardą powierzchnię i zapobiec rozbiciu butelki. Ta metoda pomaga wypchnąć korek do góry w taki sposób, żeby dawał się wyjąć ręką. Jest ona skuteczna, ale wymaga cierpliwości i siły.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl